Ulgi na kasy fiskalne, co trzeba o nich wiedzieć?

Kasy fiskalne

Kasy fiskalne

Nasze przepisy zawsze były mocno zawiłe i pomimo tego iż wiele się mówi o uproszczonych procedurach to jednak nadal wcale nie wygląda to zbyt ciekawie. Przykładem tego są chociażby ulgi na zakup kas fiskalnych, których warunki w wielu przypadkach potrafią być mocno niezrozumiałe. Ulga jednak jest dość wysoka i dlatego godna uwagi. Postaram się krótko przybliżyć najważniejsze zasady związane z przyznawaniem tej ulgi oraz niestety te sytuacje, gdzie nasza ulga będzie musiała być zwrócona, gdyż tak również może się zdarzyć. Na początek jednak dowiedzmy się komu przysługuje ulga na zakup nowej kasy.Każdy kto planuje rozpoczęcie działalności gospodarczej na pewno doskonale wie jak drogie potrafią być kasy fiskalne. Będąc płatnikiem podatku VAT musimy jednak posiadać w firmie to urządzenie, a więc nie uciekniemy od tego obowiązku. Aby ułatwić start firmom wprowadzona jest więc dość spora ulga na zakup kas, która jednak przysługuje tylko tym osobom, które po raz pierwszy zgłaszają w urządzenie swoje kasy. W efekcie na przykład jak za rok będziemy chcieli dokupić nową kasę to nie otrzymamy na nią ulgi. Jest to podstawowy warunek otrzymania takiej pomocy finansowej.

Jest jednak pewna możliwość lekkiego nagięcia tych przepisów. Możemy bowiem zarejestrować w urzędzie od razu kilka kas wiedząc, że w najbliższym czasie będziemy kupować kolejne. Wtedy odraczamy sobie trochę termin montażu kas i tym samym zapewniamy sobie dofinansowanie, ale…w pierwszym miesiącu działalności muszą działać kasy w ilości minimum 1/5 ze zgłoszonych sztuk. Kolejne kasy fiskalne muszą pojawiać się w kolejnych miesiącach. W drugim miesiącu kolejna 1/5, w trzecim kolejna i tak do wyczerpania puli. W efekcie możemy przedłużyć termin montażu maksymalnie do 5 miesięcy.

Ulga jest bezzwrotna, ale istnieją przypadki, gdzie będzie trzeba zwrócić te pieniądze. Po otrzymaniu ulgi należy bowiem korzystać przez 3 lata z naszej kasy, aby ta stała się bezzwrotna. Jeśli więc w tym okresie zamkniemy naszą działalność, ogłosimy upadłość lub po prostu zlikwidujemy kasy fiskalne to będziemy zmuszeni do oddania wszystkich pieniędzy z naszej ulgi. Warto o tym pamiętać.